Mannheim Marktplatzı’nda Polis Şiddetine Karşı Gösteri
Mannheimer Marktplatz’da Mayıs 2022’de polis müdahalesi sonucu hayatını kaybeden Ante P.’nin ölümüne dikkat çekmek için 2 Mayıs İnisiyatif Grubunun düzenlediği gösteriye yaklaşık 300 kişi katılırken, mitingde siyah balonlar ve çiçekler dikkat çekti. Ante P.’nin kız kardeşi yaptığı konuşmada, “Bu polis müdahalesi olmasaydı kardeşim hala hayatta olacaktı” dedi.
ANTE P.’NİN AİLESİ YALNIZ BIRAKILDIĞINI HİSSEDİYOR
Ante P.’nin kardeşi, iki polis memuru aleyhindeki dava sürecini nasıl gördüğünü anlatırken, “Aile olarak adaletin sağlanabileceği umudunu taşıyorduk. Ancak bu umut gerçekleşmedi,” dedi.
PSİKİYATRİK HASTALARIN KORUNMASI
Ante P. gibi psikiyatrik hastaların korunması adına adalet arayışında olduklarını belirten kız kardeşi, kararın kendileri için anlaşılır olmadığını, ayrıca, kardeşinin ölümünden bu yana panik ataklar, uykusuzluk ve post-travmatik stres bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını ifade etti.
2. Mai Initiative grubu, Ante P.’nin ailesine destek olmak amacıyla bir bağış kampanyası başlattı. Gösteride ayrıca, Aralık 2023’te Mannheim Schönau’da bir polis müdahalesi sırasında hayatını kaybeden Ertekin Ö.’nün komşusu Emrah Durkal da konuştu. Durkal ve Ertekin Ö.’nün eski eşi, ailenin hala büyük bir acı içinde olduğunu ve olayın gerçekleştiğine hala inanamadıklarını belirtiyor.